Warsztat pracy - zajęcia edukacyjne dla dzieci

Wiele osób hobbystycznie lub zawodowo zajmuje się książkami. Są autorzy, którzy je piszą, ilustratorzy, którzy tworzą szatę graficzną oraz wydawcy zajmujący się przygotowaniem ich do druku. Księgarze sprzedają je klientom, a bibliotekarze wypożyczają Czytelnikom. Gdy są uszkodzone trafiają do introligatora.
Uczniowie klasy III a Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Staszica w Będzinie podczas dzisiejszej wizyty w Filii nr 1 Ksawera poznali wiele ciekawostek, które wiążą się z różnorodnym i bogatym światem książek oraz ich miłośników. Nas, bibliotekarzy, Czytelnicy potrafią bardzo mile zaskakiwać. Z odłożonej na regał książki po latach potrafi wypaść zapomniana pamiątka. To, czego kiedyś użyto jako zakładki jest niespodzianką dla szczęśliwego znalazcy. Czasem kalendarz sprzed pół wieku, przepis kulinarny, pocztówka czy bilet do kina.

Kierowani sentymentem często odkładamy znalezione skarby, bowiem to, co w książkach ludziom znika, jest dla nas pamiątką po Czytelnikach. Podczas zajęć staraliśmy przekonać do literatury tych uczniów, którzy niechętnie po nią sięgają. Pomocna okazała się "Książka, dzięki której pokochasz książki: nawet jeśli nie lubisz czytać" Francoize Boucher. Znajdziemy w niej wiele zachęcających, ciekawych stwierdzeń, oryginalne rysunki i proczytelnicze hasła.
Trzecioklasiści w trakcie spotkania wykonali ekslibrisy - specjalne znaki, dla biblioteki, nad której nazwą samodzielnie pracowali. Każdy wybrał ulubione kolory i motywy, aby zaprezentować swój oryginalny pomysł.